2015. június 15., hétfő

Dan Wells: Fragments - Töredékek

Kiadó: Fumax
Oldalszám: 528

SPOILERES TARTALOM AZ ELSŐ RÉSZRE VONATKOZÓLAG!!!

Dan Wells hazánkban is igéretesen mutatkozott be, a külföldön hatalmas sikert aratott Nem vagyok sorozatgyilkos című kötetével, a Partials trilógiája pedig még nagyobb siker kint.

Kira Walker megtalálta az RM vírus gyógymódját, de az emberek és a Részlegesek túléléséért vívott küzdelem még csak a kezdeténél tart. East Meadow-t elhagyván Kira kétségbeesetten próbálja kideríteni, hogy kicsoda is ő valójában. Nem lehet véletlen egybeesés, hogy az RM gyógymódja maguknak a Részlegeseknek a vérében található – ez nyilván valami nagyobb terv része, amelyben Kirának is szerepet szántak, és amely mindkét fajt megmenthetné. Kirához útja során többen csatlakoznak, köztük Samm, a Részleges is. De vajon megbízhat-e bennük? Ezalatt Long Islanden az emberiség utolsó képviselői felkészülnek a Részlegesek elleni háborúra, és Marcus tudja, az egyetlen reményük, hogy kitartsanak Kira visszatéréséig. Ám a lány útja hosszadalmas a posztapokaliptikus Amerika pusztaságán keresztül, és közben mindkettejük számára fokozatosan kiderül, hogy legnagyobb ellenségük létezéséről eddig nem is tudtak. A lélegzetelállító Részlegesek trilógia második része az emberiség utolsó előtti órájának krónikája. Utazás az ismeretlenbe, amely során fel kell fedeznünk hogyan élhetjük túl – és ami még fontosabb, hogy mi indokolná megmaradásunkat a Földön.


Rettenetesen vártam ezt a könyvet, de őszintén, féltem is tőle. Féltem, hogy nem lesz olyan jó, mint az egy, hogy csalódást fog okozni. Főleg, hogy az eleje egy kicsit nyögvenyelős volt a számomra. A történet több szálra bomlott, és egyik se ért fel azzal az adrenalin-hullámvasúttal, ami az előző részt jellemezte. Azonban így visszanézve, kellett az a kezdés ahhoz, hogy a vége ilyen szinten kibontakozhasson. Na de, kezdjük az elejéről...

Ugyebár az első rész egy igencsak sokkoló felfedezéssel zárult: Kira is Részleges. Egy másik modell, nem hadviselésre tervezték, de akkor sem ember. Ő viszont embernek érzi magát, hiszen közöttük nőtt fel, és őket próbálta megmenteni. Miközben a külvilág folyamatosan próbálja választásra bírni a két faj között, Kira azt a lehetetlen célt tűzi ki maga elé, hogy mindkét népet megmenti a pusztulástól: megtalálja az RM gyógymódját és megoldja a lejárati idő problémáját, mindezt pedig egy éven belül, hiszen a Részlegeseknek csak annyi idejük van.

Ha ez nem lenne elég, Dr. Morgan minden erejével azon van, hogy megtalálja Kirát, hogy kísérletezhessen rajta, és ennek érdekében még East Meadow-t is képes megszállni. A Részleges frakciók között háború dúl, és senki nem az, akinek mutatja magát. Nandita pedig még mindig sehol...

Őszintén meglepődtem, amikor az első fejezetek után leült egy kicsit a sztori. Sok mindent vártam volna, de ezt nem. Hiszen nagyon sokáig csak azt kísérjük figyelemmel, ahogy Kira papírokat nyálaz, régi irodaházakat kutat át és a dolgok ahelyett, hogy tisztulnának, egyre kevésbé nyernek értelmet. Így utólag viszont belátom, hogy pont ez tette annyira hihetővé és valóssá az egészet. A könyv második felében nagyon keményen kijönnek azok az etikai és morális dilemmák, amik már az első részben is ott lappangtak a felszín alatt, viszont a pergő cselekmény miatt csak néhány futó gondolatot szenteltem nekik. Annál sokkal jobban érdekelt, hogy mi fog történni, mint hogy megálljak filozofálgatni.

A második rész nem ilyen. Lelassul a cselekmény, és előtérbe kerülnek a komoly kérdések, a kőkemény társadalomkritika. Sikerül úgy mélységet adnia a karaktereknek és súlyt a történetnek, hogy nincs töltelék szaga a dolognak, és így elkerüli azt a hibát, amibe rengetegen beleesnek, ha trilógiákról van szó.

"Milyen apróságon múlhat, hogy egy ilyen csodás civilizáció csak egy kicsit túl messze menjen? Olyasmit tegyen, amit nem lenne szabad? Túl sok áldozatot, kompromisszumot, belemagyarázást fogadjon el? Ha valaki képes egy ilyen nagyszerű város megépítésére, mi gátolja meg, hogy létre hozzon egy embert? Ha irányítani tudja a tavat, miért ne akarná kontrollálni a lakosságot? Ha uralni tudja a természetet, hogy terjedhet el így egy betegség?"

Igen, fokozza a feszültséget, és még mindig több a kérdés, mint a válasz, de haladunk valahová! A másik, amit nagyon tudtam értékelni, hogy nem ismételte el lépten-nyomon, mi történt az első részben. Szóval mint folytatás, abszolút megállta a helyét.

A történetre nem pazarolnék túl sok szót. Egyrészt azért, mert nem szeretném lelőni a csavarokat, másrészt azért, mert számomra a cselekmény többé-kevésbé másodhegedűs szerepet töltött be. Persze, fontos volt, és még mindig rohadtul tudni akarom a válaszokat, de őszintén, a könyv nagy részében csak úton voltak A pontból B pontba, vagy pedig adatbázisokat kutattak át. Plusz ott voltak az East Meadow-ban és környékén zajló események, de azok inkább kitekintésként szolgáltak. Ott is lezajlottak fontos események, főleg a vége fele, de a hangsúly egyértelműen Kiráék kutatására helyeződött.

A karakterek már sokkal érdekesebbek voltak. Kira rendkívül idealista és állhatatos, ezért nagyon könnyű vele azonosulni, legalábbis a számomra. Szerintem a legtöbb emberbe szorult egy kis világmegváltó szikra, ami miatt könnyű együtt érezni Kirával. A lányt állandóan kétségek gyötrik, és képtelen eldönteni, hogy melyik oldalhoz legyen lojális, és hogy egyáltalán szükséges-e a választás. Érdekes volt figyelni, ahogy a külső világ és Kira belső érzései összecsaptak: a külső nyomás választásra késztette, ameddig a belső elvei azt sugallták, hogy nem kell, sőt nem helyes választani. Ebbe persze a saját döntésképtelensége is belekeveredett, hiszen ő maga se tudta eldönteni, hogy hová is tartozik. Hogyan dönthetne hát afelől, hogy az emberi vagy a részleges civilizáció maradjon fenn?

Samm pedig... abszolút kedvenc. Annak ellenére, hogy katona, Wells nem formálta őt egy tesztoszteron gőzgéppé. Ő inkább az a csendes lázadó típus, és újra és újra meglepett az, amennyire hitt Kirában. Vitatkoztak, sok mindenben nem értettek egyet, de a nap végén, Samm mindig támogatta a lányt, miközben megőrizte a saját elveit és véleményét a helyzetről.
A Calixszal való beszélgetése a vége felé nagyon sokat elmond a karakteréről. Nem az, amiket mond, hiszen eddig is tudtuk, hogy problémát okoz neki az emberi módja a kommunikációnak, hanem ahogy mondja. Rádöbbent, hogy lehet, hogy Samm egy részleges katona, akinek fejlettebbek a reflexei, tudja mit csinál a harctéren és a többi, de ha eltekintünk a kultúrsokktól - vagy pontosabban a kapcsolástól, és hogy Samm feromonok kibocsátásával fejezi ki az érzelmeit - a srác nem egy jégtömb. Teljesen átlagos, de a jó értelemben.

Heron egy igazán érdekes karakter, de nem kifejezetten szerethető. Ő egyértelműen a Részlegesek mellé teszi le a voksát - ami tulajdonképpen érthető - és az esetek túlnyomó többségében hülyének nézi Kirát, amiért nem adja fel magát Morgannek. Egy nagyon szépen felépített karakter, érthető motivációkkal, viszont nagyon kevés empátiával. Talán ezért is nehéz kedvelni.

A többiek is érdekesek, de a fentebb említettek azok hárman, akik a legtöbbet szerepelnek és akik a központi konfliktust kibontakoztatják. Elvégre, bár a katonai hadműveletek és a ki tud mit és mennyit játékok tartják mozgásban a cselekményt, a központi kérdések mégis e három szereplőn keresztül bontakoznak ki: mindenki más csak árnyalja az összképet.

Azért is szerettem ezt a könyvet, mert nagyon aktuális kérdéseket feszeget, amikkel mint modern társadalomnak, nekünk is szembe kell néznünk. A nem túl távoli jövőben egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy az ember feltalál és teremt egy részlegesekhez hasonló létformát, amiért aztán felelős lesz. És akkor jönnek a zavaró kérdések: van-e jogunk Istent játszani? Ha egy élet nem emberi, az rögtön azt is jelenti, hogy alsóbbrendű? Hol fekszenek azok a morális határok, amiket már nem léphetünk túl? Tekinthetjük-e az így létrehozott létformát személynek? Ha igen, akkor ugyan hogy is nevezhetnénk tulajdonnak? Ez is csak egy formája a rabszolgatartásnak? Elkerülhetetlen a forradalom?

És ha ettől el is tekintünk, a másik kérdéskör még mindig ott lebeg: elkerülhetetlen-e az, hogy az emberiség elpusztítsa önmagát? Arrogánsan világvégének nevezzük az emberi civilizáció lehetséges végét, pedig az csak a mi világunk végét jelentené. Ahogy Dan Wells is írta...

– (…) Eddig azt gondoltam, hogy a világ megszenvedte, amit tettünk, amit mindkét faj elkövetett, de idekint úgy érzem, hogy a világot nem is érdekli, hogy kik vagyunk. Vagy voltunk. Jöttünk és mentünk, az élet meg megy tovább, és az a föld, ami itt volt már előttünk is, még mindig itt lesz, amikor már mind meghaltunk. A madarak még mindig repülni fognak, az eső még mindig esni fog. A világnak nem lett vége, csak… újraindult.
Nagyon sokáig nem igazán értettem Ikarosz legendáját. Miért ment túl közel a naphoz, amikor tudta, hogy az a halálát jelenti? Amikor pontosan tudta, mi fog történni? Ennyire nem lehet valaki nehézfejű...

Ez a könyv viszont közelebb vitt Ikarosz megértéséhez, és a világunk megértéséhez. Gondolom, az a hátulütője, hogy amit látok, az többségében elkeserítő.
Amit ebből a mérhetetlen pesszimizmusból ki akarok hozni, az az, hogy ezt a trilógiát bizony érdemes elolvasni! Nem csak azért, mert szórakoztató és érdekes, habár ez is igaz. Hanem azért is, mert Dan Wells valami olyasmit próbál elmondani nekünk, ami bár nem újdonság, mégis képtelenek vagyunk megérteni.

És mindezek után, az író utószavából szívmelengető optimizmus árad:

"Az ember a leghihetetlenebb teremtménye az univerzumnak.
Vállald fel az összetettségedet, terjeszd ki a kreativitásodat, váltsd valóra a lehetőségeidet.
Te teszed naggyá a világot."
Értékelés: 5/5*
Kedvenc jelenet: Samm és Kira utolsó közös jelenete, Calix és Samm beszélgetése
Kedvenc karakter: Kira, Samm

2015. június 12., péntek

Disney Booktag

Hello népek!

Rég volt már booktag, meg az utóbbi napokban én is elhallgattam egy cseppet, de ez csak amiatt van, mert nagyban olvasok és közben egy bejegyzéssel küzdök, ami nagyon nehezen akar összejönni, meg persze készül a havi top10 is. Addig pedig, hogy elüssük az időt, íme a Disney Booktag, mert mesékből sose lehet elég!

1. The Little Mermaid - A kis hableány
Egy "partra vetett hal" - egy karakter, aki szerinted nem igazán illik bele az író által megteremtett világba.

Peeta Mellark, egyértelműen. Nem volt semmi bajom a gyerekkel, sőt, igazából értékeltem, hogy Collins egy másfajta hőstípust akart megjeleníteni azzal, hogy Peetát ilyennek alkotta meg, de mindig az volt az érzésem, hogy nagyon kilóg abból a kegyetlen világból, ami az Éhezők viadalát jellemzi. Egyszerűen csak nem tudtam elhinni a srácot.


2. Cinderella - Hamupipőke
Egy karakter, aki jelentős átalakuláson megy keresztül

A legnagyobb karakterfejlődés, ami eszembe jut, az Macé a Tündérkrónikák sorozatból. Egy rózsaszín cicababaként kezdi, és igazi harcossá válik az öt könyv alatt (az Iced-ot és Burned-öt most hagyjuk inkább). Annál is inkább zseniális, mert nagyon hihetően van megjelenítve. Fokozatos, lassú, de határozottan észrevehető átalakulás, ami annak köszönhető, hogy Mac mennyi mindenen keresztülment a történet folyamán.
Hamupipőkével ellentétben, ez nem varázsütésre történt, de pont ez volt benne a legjobb.

3. Snow White - Hófehérke
Egy könyv eklektikus szereplőgárdával


Sok ilyen van, de ami így hirtelen eszembe jut, az Laini Taylor: Füst és csont leánya.

Nem csak a világfelépítés, de a karakterek forgataga is lenyűgöző ebben a könyvben. Rengeteg féle-fajta szereplő megjelenik a történet folyamán, akiket többségében nagyon könnyű megszeretni, éppen ezért vagyok annyira kiakadva a végén!
Az nagyon nem volt szép!



4. Sleeping Beauty - Csipkerózsika
Egy könyv, ami igencsak altató hatással volt rád

Ally Condie: Matched

Hát, én halálra untam ezt a könyvet! Rohadtul semmi nem történik benne, és ami mégis, az meg csak felidegesít. A karakterek interakcióját még csak nyomon se követhetjük, mert Cassia végeérhetetlen belső monológjaiból derül ki, hogy egyáltalán volt olyan.
Egy igen vékony könyvről beszélünk, de majd' egy hónapba telt a befejezése, mert úgy kellett rávennem magam.

5. The Lion King - Az oroszlánkirály
Egy karakter, akit trauma ért gyerekkorában
Na, ebből aztán van rengeteg. Mondjuk legyen Sienna Lauren, Nalini Singh Psy-Changeling sorozatából.

Az elég nagy trauma, ha az anyád öngyilkos lesz, téged a legkegyetlenebb katonai stratéga kínoz khmm képez ki a személyes gyilkológépének, és szembe kell nézned a ténnyel, hogy valószínűleg a felnőtt kort se éred el, mert hamarabb fogsz spontán öngyulladni a képességed miatt?

6. The Beauty and the Beast - A szépség és a szörnyeteg
Egy szörnyen nagy könyv, amitől az elején megijedtél, de aztán mégis szeretted a történetet

Egyértelműen a Nyomorultak, Victor Hugótól. Szerintem az egyik legnagyobb könyv, amit valaha olvastam, ha nem a legnagyobb, bár versenybe száll vele az Anna Karenina és A gyűrűk ura is.
Viszont a Nyomorultak volt az egyetlen, amitől valóban megijedtem. Ugyanis utána kiselőadást kellett belőle tartanom, vagyis időre ment a dolog. De a végén minden jól sült el, mert imádtam a könyvet. Mai napig az egyik kedvenc klasszikusom. Ugyanezt nem mondhatom el Annácskáról, akinek nem túl kedves és nyomdafestéket határozottan nem tűrő becenevet adtam, mert annyira jól kijöttünk.

7. Aladdin
Egy karakter, akinek teljesül a kívánsága
McKayla Lane a Tündérkrónikák sorozatból, újfent. Egy rózsaszín mániás barbie baba indul útnak Georgiából, hogy megtalálja a nővére gyilkosát, de Dublinban sokkal több várja, mint amiről valaha is álmodott (vagy rémálmodott).
Jóval később ugyan megleli a gyilkost, de az ár, amit fizetnie kell a tudásért annyira magas, hogy majdhogynem nem éri meg.



8. Mulan
Egy karakter, aki nem az, akinek mutatja magát


Trent Emerson a Tíz apró lélegzetből. Na, ő határozottan nem az, akinek mutatja magát, bár teljesen más értelemben, mint Mulan, akit egyébként abszolút imádok.

Trenttől viszont a hideg kiráz. Mondjon nekem bárki bármit, az a srác súlyos eset és a könyv vége teljesen kiverte nálam a biztosítékot.


9. Toy Story
Egy könyv, amelynek bárcsak életre kelnének a szereplői
Uhh, ez nehéz. Rengeteg könyv van, akinek a szereplőivel imádnék találkozni élőben! Például Merittel a Chicagoland vámpírjai sorozatból tuti nagy spanok lennénk! De ugyanígy említhetném A gyűrűk urát, Meg Cabot Mediátor sorozatának szereplőit - különösen Jesse-t! - vagy Rick Riordan Villámtolvaját, ami tele van fantasztikus karakterekkel. Hogy Erin Morgernstern Éjszakai cirkuszáról már ne is beszéljünk! Te jó ég, de jó lenne!

Ehh, álmodik a könyvmoly...

10. Disney Descendants - Utódok
Kedvenc főgonoszod, ellenséged, vagy erkölcsileg romlott szereplőd

Murtagh Christopher Paolini Örökség tetralógiájából. Bár őt előbb nevezném a körülmények áldozatának, de még így sem egy túl nemes személyiség. Ettől függetlenül, szerintem nagyon szerethető.

Ha igazi főgonoszt akartok, akkor pedig Jack Randall az Outlanderből. Ő olyan értelemben kedvenc főgonosz, hogy magam alá csinálok tőle, annyira jól van összerakva, annyira félelmetes és ami még ennél is parább: valódi. Legalábbis annak érződik. Nem esik nehezemre elhinni, hogy ilyen kifacsart emberi lények léteznek, és amikor ez eszembe jut, legszívesebben rögtön bebújnék a takaróm alá és magamhoz ölelném a kutyámat. Én, a hős.


Ennyi lett volna Disney Booktag, remélem tetszett. Ha ti is kitöltenétek, vigyétek csak nyugodtan. :) Egyébként csak nekem esett rosszul, hogy Pán Péter kimaradt? *wink, wink, nudge, nudge*

forrás (angol)

A tag-et - mint mindig - köszönöm a Kis Könyves Bloggerek csoportnak! Az alábbi linkekre kattintva hozzájuk is bekukkanthattok.

2015. június 7., vasárnap

Miért nincs kedvenc könyvem? Illetve, miért van belőle túl sok?

Amikor egy olyan emberrel beszélgetek, aki nem tudja rólam, hogy betegesen rajongok a könyvekért (főként ismeretleneknél áll fenn, miután a legtöbb ember körülöttem tökéletesen tisztában van vele), és valahogy mégis szóba kerül, az első kérdés, amit nekem szegeznek, hogy mi a kedvenc könyvem. Utálom ezt a kérdést.
És szerintem ezzel nem vagyok egyedül.

De az okán még sose gondolkodtam el úgy istenigazából. Elintéztem annyival, hogy mert nem tudok választani, és kész. Dolgozd fel, engem meg hagyjál olvasni. (Az udvarias a középső nevem.)
Aztán egyik este a pinterestet böngészve - amire csak egy egészen hangyabokányit kattantam rá - megvilágosodtam!



Hiszen mitől válik kedvenccé egy könyv? Miért szeretünk meg valamit annyira irreálisan, hogy rongyosra olvassuk és fejből idézünk belőle? Hogy betéve tudjuk az egész történetet és mégis elakad a lélegzetünk egy-egy fordulatnál?

Miben áll a varázslat?

Ugyanis legyünk őszinték: örök kedvencet nem általános érvényű esztétikai eszmék alapján avat az ember. Hiába könnyfakasztóan tökéletesek azok a hexameterek az Íliászban, nem azt fogom levenni a polcról, amikor általános ember-iszonyom támad és úgy érzem, az egész világ összeesküdött ellenem. Vagy ha mégis azt venném le, az nem a tökéletes hexameterek, vagy a világirodalmi értéke miatt lenne.

Annak még lehet logikus oka, ha valaki jónak tart egy könyvet. De ha a kedvence lesz? A remek érvek talán megtéveszthetnek a felszínen, de tévedés ne essék: ez egy mindenféle ésszerűséget nélkülöző, személyre szabott apró csoda. (Pardon, estére valahogy mindig nyálas hangulatba kerülök, de véleményemet fenntartom.)


Ez azonban még nem magyarázza meg, miért olyan eszelősen nehéz, sőt egyenesen lehetetlen választani.

Kering mostanában az a híres mondás az interneten, hogy egy könyvmolyt arra kérni, hogy nevezze meg a kedvenc könyvét olyan, mintha egy anyát kérnél arra, hogy válasszon kedvencet a gyerekei közül. Tetszett az analógia, de valahogy úgy éreztem, nem ragadja meg a lényegét a problémának.

Ugyanis én nem egyformán szeretem a könyveimet. Én mindegyiket máshogy szeretem. Éppen ezért, a hangulatom is nagyban befolyásolja azt, hogy épp mit kapok le a polcról az adott pillanatban. Mást olvasok, ha szomorú vagyok, mást ha boldog, mást ha kimerült. És ez teszi annyira nehézzé a választást. Ráadásul minél többet olvas az ember, a helyzet annál reménytelenebbé válik.

De ez talán nem is baj. Elvégre a "reménytelen" ebben az esetben azt jelenti, hogy egyre több és több felejthetetlen élménnyel gazdagodunk. És ugyan miért kéne rangsorolnod ezeket az élményeket?

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy rossz dolog, ha a könyvmolynak van egy kedvence, ami mind fölött áll. Csak azt, hogy nem gond - sőt, teljesen normális - ha nincs.

A lényeg, hogy olvasni jó.
Jót olvasni felér egy csodával.
Minden más csak részletkérdés.

Nektek van kedvenc könyvetek? Ha igen, ti hogy választottatok?

Limk Related Widget